Jak poruszać się po Kairze

Jak poruszać się po Kairze? Łatwe lub tanie sposoby

Poruszanie się po Kairze może wydawać się nie lada wyzwaniem. Nic bardziej mylnego! Wystarczy, że poznamy kilka zasad jakimi kieruje się tutejszy ruch, żeby nie mieć wątpliwości jak poruszać się po Kairze. Poniżej przedstawiamy zestawienie dostępnych w tym mieście środków transportu.

Auto z kierowcą

Brzmi jak luksus? Aby zwiedzić niektóre miejsca w okolicach Kairu, najem auta z kierowcą, to naszym zdaniem najlepsze rozwiązanie. No chyba, że macie międzynarodowe prawo jazdy i czujecie się pewnie, sami prowadząc auto w Kairze. Musicie jednak wiedzieć, że jazda autem w Egipcie, znacznie różni się od tego, co widzimy na drogach w Europie. 

Uber

Czy w Egipcie działa Uber? Tak, jak najbardziej! A oprócz Ubera również inne aplikacje pozwalające na łatwe zamówienie przejazdu z punktu A do punktu B. Warto tu wymienić chociażby jeszcze bliskowschodnią aplikację Careem, która w 2020 została przejęta przez Ubera. Oczywiście, aby korzystać z tego rodzaju aplikacji, konieczne jest ich wcześniejsze pobranie na telefon i założenie konta. Uber to dla nas najtańsza forma poruszania się po mieście. Taksówki często nie posiadają taksometrów żądając od turystów wygórowanych kwot za przejazd.

Metro

Pierwsza linia kairskiego metra została otwarta w 1987 roku, co czyni je najstarszym metrem w Afryce i całym świecie arabskim. Obecnie w Kairze funkcjonują już 3 linie: czerwona, niebieska i zielona (nie w pełni ukończona). W planach są ponadto jeszcze 3 dodatkowe linie. Metro operuje w godzinach od 5.00 rano do 1.00 w nocy i odjeżdża co kilka minut.

Źródło: http://www.cairo.gov.eg/

Bilety do metra kupujemy w kasach w podziemiach. Ceny biletów wyglądają następująco:
– przejazd do 9 stacji – 5 EGP
– przejazd od 10 do 16 stacji – 7 EGP
– przejazd od 17 stacji – 10 EGP

Podróż metrem potrafi być ciekawa ze względu na obwoźnych sprzedawców, którzy prezentują różne oferty i mają niejednokrotnie zaskakująco dobre ceny. Baterie, słuchawki, grzebienie, skarpetki, paski do spodni, golarki, zabawki dla dzieci – wszystko czego możesz potrzebować, a jakoś nie miałeś czasu kupić. W dodatku za nie więcej niż 5 EGP!

Taksówka

Taksówki w Kairze mają biały kolor, dookoła czarno-biały pas w kratę oraz żółte oznaczenie TAXI na dachu. Wiele z nich jest dodatkowo wizualnie “tuningowana” przez właścicieli. Efekty bywają zaskakujące! Zazwyczaj w taksówkach jest taksometr, ale często nie działa. Przynajmniej tak twierdzą taksówkarze.

Stawkę należy ustalać przed wejściem do taksówki. Jeśli tego nie zrobimy, taksówkarz sam ją ustali. Oczywiście widząc w nas, jako turyście, bardzo dobre źródło zarobku. W taksówce płaci się gotówką i lepiej mieć drobne, tak aby zapłacić odliczoną kwotę. Kierowca, otrzymując banknot o wysokim nominale, może stwierdzić, że nie ma jak wydać i zechce go zatrzymać.

Mikrobusy

Ten model nieformalnego transportu publicznego, zupełnie nieobecny w Europie, nie ma sobie równych jeśli chodzi o taniość i wrażenia, których dostarcza. Po mieście rozsiane są swego rodzaju pętle, place lub punkty orientacyjne takich mikrobusów, które rozjeżdżają się we wszystkich możliwych kierunkach.

Jak poruszać się po Kairze – pieszo

Nie oszukujmy się. W większości miejsc w Kairze spacer nie należy do przyjemności. Widok chodnika (o ile jest) poprzecinanego wysokimi krawężnikami nie zachęca i powoduje, że wygodniej jest iść po jezdni. Tam z kolei, co chwilę w odległości kilku lub kilkunastu centymetrów, przejeżdżają koło nas pędzące i trąbiące pojazdy. Jeśli jednak odległość jaką musimy pokonać nie jest duża, rekomendujemy ten sposób jako odpowiedź na pytanie – jak poruszać się po Kairze.

Shopping Cart