Wiza do Egiptu

Wiza do Egiptu – wszystko, co musisz wiedzieć

Zbliża się Twój wyjazd do Egiptu? Wspaniale! Będziesz zatem potrzebować wizy, aby wjechać do kraju. Należy pamiętać, że koniecznym jest posiadanie przy tym paszportu ważnego minimum 6 miesięcy od daty planowanego powrotu do kraju.

Istnieją dwie możliwości uzyskania wizy turystycznej – kupując ją z wyprzedzeniem online lub po przyjeździe, na lotnisku (lub lądowym / morskim przejściu granicznym). Poniżej omawiamy obie opcje i wskazujemy, która naszym zdaniem jest najlepsza i jakie są koszty. Mała podpowiedź: kup ją na lotnisku!

Darmowy Półwysep Synaj

Jeśli zamierzamy odwiedzić jedynie Półwysep Synaj, a dokładniej – któryś z turystycznych kurortów w Sharm El Sheikh, Dahab, Nuweiba czy Taba, nasza wiza będzie darmowa (Visa Sinai free only).Na lotnisku, przy doprawie paszportowej, otrzymamy pieczątkę uprawniającą do 14-dniowego pobytu na półwyspie Synaj.
Do pozostałych miejsc w Egipcie (Aleksandria, Kair, Asuan, Luksor) wymagana jest wiza odpłatna. Jeśli podróżują z wami dzieci, te również muszą posiadać wizę. Niezależnie od wieku.

Wiza do Egiptu – krok po kroku

Wizę do Egiptu najłatwiej kupić na miejscu, po przylocie na lotnisku. Cały proces jest bardzo prosty. Wystarczy znać tylko obowiązujące tu zasady. Przed kontrolą paszportową znajdują się okienka banków i to w nich otrzymamy naszą “przepustkę” do Egiptu. Koszt wizy to 25 USD. Płatności należy dokonać w gotówce. Alternatywnie akceptowana jest równowartość w EUR lub EGP, które w razie potrzeby można wypłacić w bankomacie na lotnisku. W zamian otrzymujemy naklejkę, z którą udajemy się do kontroli paszportowej. Naklejki do paszportu nie wklejamy sami! Ta przyjemność należy do kontrolerów straży granicznej Egiptu. Ważne, aby nasz paszport był jeszcze ważny przez co najmniej 6 miesięcy. W innym wypadku, przed wylotem,  lepiej wyrobić sobie nowy dokument.

Oprócz tego, należy mieć wypełniony kolorowy druczek (jak na zdjęciu poniżej), który wręczy nam obsługa samolotu. Zapasowe druczki możemy też znaleźć przed kontrolą paszportową. Wpisujemy na nich numer lotu, skąd przylecieliśmy, nazwisko i imię, datę i kraj urodzenia, narodowość, numer i typ paszportu (normal), adres zakwaterowania w Egipcie (może być nazwa hotelu) i zaznaczamy cel podróży (tourism).

Wiza do Egiptu, druk

Wiza online

Choć nie rekomendujemy tego sposobu, wizę do Egiptu możemy zdobyć wcześniej, przed wyjazdem. Aby to zrobić, należy aplikować online poprzez stronę – https://www.visa2egypt.gov.eg. Trzeba utworzyć konto, wypełnić wniosek wizowy. We wniosku będziemy musieli podać takie dane jak: data i cel podróży, numer paszportu, planowane miejsce pobytu czy informacje na temat dotychczasowych wizyt w Egipcie.
Po wypełnieniu wniosku, dokonujemy opłaty. Następnie na podany przez nas adres e-mail zostanie wysłany link z e-wizą. Ważne! Zaleca się, aby taki elektroniczny wniosek złożyć minimum 7 dni przed wjazdem do Egiptu.

E-wizę należy pobrać i wydrukować. Na lotnisku zostanie nam „skonfiskowana”, a w zamian otrzymamy pieczątkę i numer wizy wpisany ręcznie. Warto mieć ze sobą zapasowa kopię e-wizy. Może być potrzebna przy zakupie karty SIM.

Wiza do Egiptu – czas obowiązywania

Tego rodzaju wiza pozwala nam na 30-dniowy pobyt w Egipcie. Po upływie tego terminu przez kolejne 14 dni możemy jeszcze opuścić Egipt bez żadnych konsekwencji. Po tym czasie, będziemy musieli zapłacić karę za przekroczenie dozwolonego okresu pobytu w wysokości 1600 EGP, jednak poza tym, w takiej sytuacji, nic więcej nam nie grozi.

Wakacje w Egipcie – sprawdzaj strony rządowe

Przed wylotem do Egiptu sprawdź strony rządowe takie jak https://www.gov.pl/web/egipt/idp. Ministerstwo Spraw Zagranicznych na bieżąco informuje o ewentualnych zmianach wizowych, zasadach wjazdu do Egiptu, trudnościach, sytuacji w kraju itp. Aktualne informacje mogą być one przydatne dla wielu turystów planujących wakacje w Egipcie.

Podsumowanie

Podsumowując, wiza jest nezbędnym dokumentem uprawniającym do wjazdu do Egiptu. Proces otrzymania wizy do Egiptu jest banalnie prosty i nie przysporzy nam bólu głowy. Mamy nadzieję, że powyższe informacje rozwieją wszelkie wątpliwości. Pamiętaj – Egipt na Ciebie czeka!

A po więcej informacji zapraszamy do naszego wpisu o wakacjach w Egipcie.

Shopping Cart