Wakacje w Egipcie

Wakacje w Egipcie na własną rękę? To możliwe!

Kto z nas nie marzy o wakacjach w ciepłym kraju w środku polskiej zimy? Ciepłe morze, plaże, rafy koralowe, piękne widoki, słońce, to tylko jedne z rzeczy na liście marzeń. Tak się składa, że Egipt ma Ci do wszystko do zaoferowania.

Na pewno nie raz słyszałeś o kultowych kurortach takich jak: Hurghada, Sharm el Sheikh czy Marsa Alam. Czy wiesz, że to tylko niektóre z egipskich kurortów? Za to z pewnością najsłynniejsze. Miasta te mają wiele do zaoferowania – rafy koralowe Morza Czerwonego, nurkowanie, pewna pogoda pełna słońca i wiele więcej. Brzmi jak idealne miejsce na wakacje?

Według portalu Wakacje.pl, latem 2021 Egipt był na drugim miejscu pod względem popularności wśród Polaków rezerwujących wycieczkę w biurze podróży i na trzecim miejscu latem 2021. Jednak czy Egipt można zwiedzić tylko przez biura podróży i wyjazdy all inclusive? Staramy się przekonać, że nie!

Wakacje w Egipcie

Wakacje w Egipcie – kiedy warto jechać?

Planując urlop w Egipcie latem (czerwiec-sierpień) możemy być bardzo nieprzyjemnie zaskoczeni. Temperatury w tych miesiącach są tu bardzo wysokie. Nie zapominajmy, że duża część Egiptu to pustynia. Latem temperatury potrafią przekraczać tu 40 stopni. Jeśli ktoś lubi mocne słońce to oczywiście będzie zadowolony. Polecamy jednak rozważyć podróż do Egiptu w nieco przyjemniejszych pod względem temperatury miesiącach, czyli jesienią (październik-grudzień) lub wiosną (marzec-kwiecień). To idealny czas na zwiedzanie Egiptu, zwłaszcza jego północnej części pełnej zabytków, np. Luksoru, Aswanu czy Abu Simbel, gdzie temperatury są zazwyczaj jeszcze wyższe niż np. nad brzegiem Morza Czerwonego. Pamiętajmy, że panujący w daym okresie klimat może mieć wpływ na komfort naszej wycieczki.

Jak dotrzeć do Egiptu?

Obecnie możemy znaleźć wiele sposób na dotarcie do kraju faraonów. W przypadku kurortów nad Morzem Czerwonym, warto skorzystać z oferty lotów czarterowych biur podróży. Bezpośrednie loty Warszawa-Kair oferuje nasz rodzimy przewoźnik LOT. Zaś do Aleksandrii dotrzemy tanimi liniami lotniczymi Wizzair z Mediolanu, Rzymu czy kilku innych miast europejskich.

Co zabrać ze sobą do Egiptu?

Jedną z najważniejszych rzeczy jakie powinniśmy zapisać na liście rzeczy do zabrania jest paszport. Ważny minimum 6 miesięcy od momentu powrotu do Polski. Jest on niezbędny do uzyskania wizy koniecznej do wjazdu do Egiptu (nie licząc Półwyspu Synaj). Więcej informacji o wizie znajdziecie w naszym artykule.

Inną ważną rzeczą, o której nie powinniśmy zapomnieć planując wakacje jest ubezpieczenie. Należy pamiętać, że w przypadku sportów wodnych konieczne może być wykupienie specjalnego pakietu dla sportów ekstremalnych. Egipt, mimo że jest stosunkowo niedrogim krajem, może zaskoczyć nas niemiło kosztami ewentualnego leczenia i pobytu w szpitalu. Zabezpieczmy się odpowiednio, aby uniknąć niepotrzebnego stresu w czasie wyjazdu.

Do walizki warto zabrać także nakrycie głowy (chroni od słońca, a dodatkowo wymagane jest często u kobiet przy wejściu do meczetu), okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV czy lekkie, oddychające ubrania oraz wygodne obuwie. Szczególnie w gorących miesiącach, pozwoli nam to łatwiej znieść egipski klimat.

Bezpieczeństwo w Egipcie

Uważamy, iż miejsca turystyczne są jak najbardziej bezpieczne. Są takie miejsca w Egipcie, do których lepiej, aby turysta nie zawitał, np. niektóre obszary Półwyspu Synaj, czy tereny przy granicy z Sudanem i Libią (oprócz oazy Siwa i Abu Simbel). Należy także zachować ostrożność przy podróżach poza miejsca turystyczne Egiptu. Przy braku znajomości arabskiego nie zalecamy takich podróży.

Przed wyjazdem warto sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które na bieżąco informuje o wszelkich zmianach w zasadach wjazdu do Egiptu, ewentualnych utrudnieniach itp. Pamiętajmy też, że przestępczość w Egipcie jest bardzo niska, a sami Egipcjanie bardzo przyjaźni.

Waluta w Egipcie

Walutą obowiązującą w Egipcie jest funt egipski (EGP).

1 funt egipski = 100 piastrów

100 EGP = 18,39 PLN (listopad 2022)

Bez problemu wypłacimy walutę w lokalnych bankomatach. Warto używać do tego karty walutowej lub Revolut. Na wszelki wypadek weźmy też ze sobą dolary. Przydadzą się chociażby do zapłacenia za wizę (25 USD).

Egipt – co warto odwiedzić?

Egipt to bardzo różnorodny kraj. Znajdziemy tu duże miasta, nadmorskie kurorty, pustynne oazy, nowoczesne dzielnice czy cuda starożytnego świata. Nie sposób się tu nudzić, a każdy turysta znajdzie coś dla siebie.

Kair

Kair to miasto kojarzone przede wszystkim z piramidami i Sfinksem w Gizie. Z pewnością jest to jedna z najbardziej imponujących atrakcji nie tylko w Kairze, nie tylko w Egipcie, ale i na całym świecie.

Jednak stolica Egiptu to nie tylko piramidy. Naszym zdaniem to, co na pewno warto zobaczyć to Narodowe Muzeum Cywilizacji Egipskiej, w którym znajdują się mumie faraonów, a także wiele innych zabytków starożytnego świata.

W tętniącym życiem mieście zobaczymy także Cytadelę ze słynnym Meczetem Alabastrowym, stary Kair Muzułmański, a także chrześcijański Kair Koptyjski. To miasto jest naszpikowane zabytkami starożytnymi, religijnymi, kulturalnymi czy kulinarnymi.

Dziedziniec Meczetu Muhammada Alego w Kairze

Wieczorem możemy podziwiać urok miasta z najwyższego piętra Wieży Kairskiej czy jedząc kolację na łódce płynąc po Nilu. Więcej atrakcji znajdziesz w naszym Przewodniku po Kairze – kliknij tutaj.

Aleksandria

Miasto portowe i druga, co do wielkości aglomeracja w Egipcie położona nad Morzem Śródziemnym. Zobaczymy tu słynną Bibliotekę Aleksandryjską, katakumby, ale i Cytadelę Qaitbay, meczet Abu al-Abbasa al-Mursiego czy Królewskie Muzeum Biżuterii.

Dla lubiących sporty wodne, Aleksandria ma np. do zaoferowania nurkowania w głębinach Morza Śródziemnego, gdzie wciąż pozostają ruiny dawnego, starożytnego miasta. A wieczorem możemy przejść urokliwym, nadmorskim deptakiem, zwanym Corniche.

Luksor

Dotrzemy tu z Kairu samolotem, pociągiem lub statkiem przez Nil (o rejsach po Nilu przeczytasz więcej tutaj). To jedno z bardziej kultowych miejsc Egiptu. Luksor nazywany jest największym skansenem świata. To tu znajduje się słynna Dolina Królów, Świątynia Hatszepsut czy Karnak. Miejsce spoczynku dawnych faraonów pełne starożytnych grobowców. To w Dolinie Królów odkryto słynny Grobowiec Tutanchamona. Do tej pory odkryto tu 64 grobowce, jednak tylko część z nich jest dostępna do zwiedzania. O wschodzie słońca możemy wybrać się na lot balonem i podziwiać te starożytne cuda z góry.

Wakacje w Egipcie
Świątynia Hatszepsut w Luksorze

Asuan

To miasto nad Nilem, aż roi się od starożytnych zabytków. Jedną z najważniejszych jest Świątynia File. Oprócz tego, zobaczymy tu także Wioskę Nubijską i Wielką Tamę Asuańską. Możemy także wybrać się na zorganizowaną wycieczkę do Abu Simbel, gdzie znajduje się świątynia Ramzesa II oraz druga, mniejsza świątynia wzniesiona na cześć jego żony, Nefertari. To tutaj słynna pisarka Agatha Christie napisała swoje słynne dzieło „Śmierć na Nilu”. Według nas, to jedno z najpiękniejszych miejsc Egiptu.

Trasa z Luksoru do Asuanu i odwrotnie jest znana z rejsów statkiem i podziwiania nadrzecznej natury. Zabytki w okolicach Asuanu położone są głównie wzdłuż Nilu.

Hurghada, Sharm el Sheikh, Marsa Alam – rafy koralowe Morza Czerwonego

To jedne z największych kurortów turystycznych w Egipcie. To chyba również najpopularniejsze wakacyjne destynacje prezentujące uroki Morza Czerwonego. Przepiękna rafa koralowa, ciepłe morze, przejrzysta woda, dla miłośników sportów wodnych – nurkowanie czy snorkeling, dobra pogoda przez cały rok i wspaniałe widoki. Wszystko, co najlepsze. Będąc w jednym z powyższych kurortów, możemy zakupić również wycieczki do wybranych miejsc w Egipcie.

Sharm el Sheikh
Sharm el Sheikh

Rafa to zdecydowanie coś, czego każdy powinien doświadczyć. Zobaczysz ją zarówno na afrykańskiej części Egiptu (Hurghada, Marsa Alam), jak i na Półwyspie Synaj (Shark el Sheikh).

Jeśli nie przewidujemy podróży do kurortu z biurem podróży, to i tak polecamy zatrzymać się nad brzegiem Morza Czerwonego chociaż na kilka dni. Zobaczymy tam zupełnie inny Egipt. Najbliżej Kairu znajduje się Hurghada.

Wakacje w Egipcie na własną rękę – to prostsze niż myślisz

Jeśli tylko znamy angielski, zwiedzanie Egiptu na własną rękę może być prostsze niż nam się wydaje. Oczywiście taki sposób podróżowania ma swoje wady i zalety. Jeśli nie chcesz o nic się martwić, odpocząć na plaży i ewentualnie wybrać się na szybką wycieczkę po zabytkach, wybierz biuro podróży i jedną z ofert all inclusive. Jeśli jednak cenisz sobie niezależność, nie lubisz komercyjnych wycieczek fakultatywnych, czekania na grupę, postaw na zwiedzanie Egiptu na własną rękę.

Staramy się na bieżąco tworzyć przewodniki o Egipcie bazując na własnej wiedzy i doświadczeniu. Gwarantujemy, że podróżowanie po kraju faraonów na własną rękę może stanowić niezapomniane wakacje i pozwolić nam na poznanie starożytnego świata.

Shopping Cart