Sharm el Sheikh

Kiedy jechać do Egiptu? Pogoda w Egipcie

Niewątpliwie jednym z największych atutów Egiptu jest pogoda. Obojętnie kiedy wybierzemy się do Egiptu, niemal zawsze możemy liczyć na ciepło i słońce. Mimo tego, w zależności od pory roku, mamy tu do czynienia z różnymi okresami zarówno pogodowymi, jak i turystycznymi. Jak to zwykle w życiu bywa, coś kosztem czegoś. Zatem, kiedy jechać do Egiptu? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w naszym artykule.

Klimat w Egipcie

W Egipcie możemy wyróżnić dwie strefy klimatyczne. Większość kraju znajduje się w strefie gorącego klimatu pustynnego, co oznacza wysokie temperatury i suche powietrze przez cały rok. Jedynie klimat na północnym wybrzeżu, nad samym Morzem Śródziemnym, jest nieco łagodniejszy i bardziej deszczowy. Im dalej na południe, tym wyższe temperatury i bardziej suche powietrze.

Od czerwca do sierpnia trwa tu bardzo gorące lato. Wciąż ciepłe dni i chłodne noce występują zimą od grudnia do lutego. Natomiast okresy od marca do maja i od września do listopada, to okresy przejściowe, gdy pogoda przypomina nieco lato w Polsce, jeśli odjąć od niego burze i deszcz.

Czy w Egipcie w ogóle pada deszcz lub śnieg? Zdarzają się pojedyncze opady deszczu w zimie, ale są krótkie i zazwyczaj mało intensywne. Śnieg to zjawisko występujące w Egipcie raz na kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Chociaż w jednym miejscu, na szczytach gór Synaju, białą pokrywę możemy zobaczyć praktycznie co sezon.

Sezon turystyczny w Egipcie

Można powiedzieć, że w Egipcie sezon turystyczny trwa cały rok, ponieważ niezależnie od pogody, aktywności i atrakcji dla turystów nie zabraknie. Jednak więcej podróżujących wybiera się do Egiptu w sezonie zimowym, a dokładniej od października do lutego. 

Dodatkowym specyficznym okresem w Egipcie jest święty dla muzułmanów miesiąc postu, czyli ramadan. Jest on miesiącem religijnego kalendarza muzułmańskiego, który jest krótszy od kalendarza, którym posługujemy się na co dzień. Dlatego co roku odbywa się o kilka dni wcześniej, obecnie mniej więcej w kwietniu.

Ramadan w Egipcie to czas magiczny i wyjątkowy. Żeby to zrozumieć, trzeba zobaczyć to na własne oczy. Warto jednak wiedzieć, że wiele rzeczy funkcjonuje wtedy zupełnie inaczej niż przez pozostałą część roku i trzeba się do tego dostosować.

Kiedy jechać do Egiptu?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Według redakcji Czasnaegipt.pl, dobrym momentem na urlop w Egipcie jest okres od kwietnia do końca maja oraz październik i listopad. W czasie naszych miesięcy wakacyjnych, czyli czerwcu, lipcu i sierpniu, temperatury są na tyle wysokie, iż przebywanie na zewnątrz może być uciążliwe oraz skończyć się udarem cieplnym. Od grudnia do końca marca z kolei, noce bywają w Egipcie niezwykle chłodne i panująca temperatura może przeszkodzić nam w czerpaniu radości z urlopu.

Pamiętajmy, że niezależnie od miesiąca w jakim wybieramy się do Egiptu, zaopatrzmy się w kremy z filtrem UV. Słońce świeci tu intensywniej i nietrudno o poparzenia słoneczne.

Shopping Cart