Co zwiedzić w Kairze?

Co zwiedzić w Kairze? 10 zabytków, które musisz zobaczyć

Kair to nie tylko piramidy i Sfinks. To największe miasto Egiptu i jedno z największych miast na całym świecie. Prawdziwa mieszanka wielu kultur. Dzięki temu, nie będziesz się nudzić i zastanawiać, co zwiedzić w Kairze, a wręcz przeciwnie. Podróż do Egiptu nie będzie kompletna bez odwiedzenia Kairu, który Arabowie nazywają Umm Al-Dunya, czyli Matka Świata.

Przed Wami krótki przewodnik o tym, jakie atrakcje oferuje nam Kair.

1. Piramidy w Gizie – wizytówka Egiptu

Tej atrakcji nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wiele osób zaczyna swoje zwiedzanie stolicy Egiptu od tej atrakcji.

Piramidy w Gizie jest jednym z siedmiu cudów świata starożytnego i jedynym, który przetrwał do dziś. Położone są po zachodniej stronie Nilu, na płaskowyżu Giza, w dzielnicy o tej samej nazwie. Na terenie ponad 4500-letniego kompleksu znajdują się: Sfinks, który wita nas już na wejściu, Piramida Cheopsa (zwana Wielką Piramidą lub Piramidą Chufu), Piramida Chefrena oraz mniejsza Piramida Mikerynosa. Możecie również wejść do ich środka. Musicie jednak wcześniej kupić specjalny bilet.

Piramidy to obowiązkowy punkt na mapie nie tylko Kairu, ale i całego Egiptu. Pełniły one rolę grobowców królów starożytnego Egiptu. Jeśli wybieracie się na zwiedzanie tego miejsca w upalny dzień, lepiej wyruszcie z samego rana, kiedy słońce nie jest aż tak palące. Unikniecie też w ten sposób tłumów turystów. Zwiedzać możecie pieszo, na wielbłądzie lub koniu.

Już niedługo będziecie mogli zwiedzić tutaj także Wielkie Muzeum Egipskie, które już teraz reklamuje się jako największe muzeum na świecie poświęcone starożytnej cywilizacji. Wiele ze znajdujących się tam artefaktów nigdy wcześniej nie było prezentowanych przed publicznością.

2. Muzeum Cywilizacji Egipskiej

Większość stron podaje jako najważniejsze – Muzeum Egipskie. Jednak naszym zdaniem to Muzeum Cywilizacji Egipskiej jest tym, które powinieneś zobaczyć. Wiele eksponatów z Muzeum Egipskiego zostało przeniesionych do MCE. Zobaczysz tu prawdziwe mumie!

Muzeum przedstawia życie Egipcjan na przestrzeni dziejów, aż do czasów współczesnych. Nie bez powodu Muzeum zostało postawione w najstarszej dzielnicy Kairu – Fustat. Dodatkowo, Muzeum Cywilizacji Egipskiej znajduje się tuż obok Ain El-Sira , czyli ostatniego naturalnego jeziora w Kairze.

3. Zamalek – wyspa w centrum miasta

Na wyspie Gezira położonej na środku Nilu, znajduje się dzielnica Zamalek, pełna artystycznych butików, hipsterskich restauracji czy wspaniale zdobionych rezydencji Belle Epoque, z których wiele jest obecnie siedzibą różnych ambasad. To tutaj możecie skorzystać także z repertuaru Opery i doświadczyć sztuki wyższej pod gołym niebem. Bilety możecie kupić online.

Zamalek wyspa na Nilu

Z każdego miejsca wyspy zobaczycie jak góruje nad miastem Wieża Kairska. Wycieczka na taras widokowy o zachodzie słońca to szczególnie polecana przez nas atrakcja. Stąd możecie wybrać się na spacer wzdłuż brzegu Nilu.

4. Kair koptyjski

Kair koptyjski jest częścią Starego Kairu i obfituje w historyczne budowle, w tym Twierdzę Babilońską, Muzeum Koptyjskie, Wiszący Kościół i grecki kościół św. Jerzego. Koptowie to potomkowie rdzennych mieszkańców Egiptu żyjących w czasach, gdy chrześcijaństwo było na tych terenach religią dominującą. Wierzy się, że Maryja wraz z Jezusem i Józefem zatrzymali się w tym miejscu w czasie swojej ucieczki do Egiptu. Niektóre z koptyjskich budynków stały już na ziemi egipskiej zanim powstało państwo polskie.

Kair Koptyjski

5. Pałac Abdeen

Niegdyś królewska rezydencja, dziś kompleks muzealny z bogatą kolekcją dzieł sztuki takich jak broń, prezenty prezydenckie, srebro, dokumenty historyczne, przedmioty rodziny królewskiej itp. Zobaczymy tu nie tylko dzieła sztuki z Egiptu, ale i całego świata. Pałac powstawał w czasach, kiedy Egipt otrzymywał ogromne zyski ze sprzedaży bawełny na rynkach światowych. Nad jego projektem pracowali architekci z Egiptu, Turcji, Włoch i Francji. Znajdziemy tam też polski akcent.

Wśród zaskakujących eksponatów, znajdziecie tam drewnianą skrzynkę na klejnoty króla Farouka. Pudełko posiada dwa zamki. Gdy ktoś włożył niewłaściwy klucz, wysuwała się broń strzelając do pechowego złodzieja.

6. Bazar Khan Al-Khalili

Khan El-Khalili to chyba jedno z najlepszych zakupowych doświadczeń Egipcie. Ten XIV-wieczny bazar (suk) to istny labirynt wąskich uliczek pełnych straganów. Znajdziecie tu zarówno dużo plastikowych pamiątek z Chin, jak i tradycyjne dzieła sztuki egipskiej – antyki, kolorowe lampy czy tekstylia. Nie zapomnijcie się targować!

Tradycyjny bazar w Kairze Khan Al-Khalili

7. Cytadela SALADYNA

Cytadela w Kairze została wybudowana w 1176 roku. Główną atrakcją tego miejsca jest meczet Muhammada Alego. Nazywany jest on także “meczetem alabastrowym”. Nieopodal, znajduje się meczet El-Nasir zbudowany w latach 1318-35 przez Mohammeda El-Nassira.

Na terenie kompleksu znajdziemy także Muzeum Policji, Narodowe Muzeum Wojskowe czy Muzeum Powozów. Jednak dla nas, dodatkowym powodem, dla którego warto odwiedzić to miejsce jest niesamowity widok na miasto.

8. Park Al-Azhar

Jeśli nabierze Cię ochota na odpoczynek od miejskiego zgiełku, Park Al-Azhar będzie idealnym miejscem. Zaskakującym jest fakt, iż ogrody powstały w całości po oczyszczeniu wysypiska śmieci w 2005 roku. Znajdziemy tu jezioro, fontanny, kawiarnie, park zabaw i mnóstwo par młodych urządzających sesje ślubne 🙂

Nieopodal znajduje się także przepiękny meczet al-Azhar z 970 r. W tym miejscu znajdziemy nie tylko meczet, ale i uniwersytet, uważany za najstarszy na świecie.

9. Meczet Ibn Tulun

To trzeci co do wielkości meczet na świecie (2,5 ha). Został zbudowany w latach 876 – 879 przez Ahmada Ibn Tuluna, emira Egiptu. Całość możesz podziwiać z góry, po wejściu na wieżę minaretu. Choć nie zobaczymy tu alabastrów czy złotych kopuł, to zachwyt nad budowlą opiera się na przestrzeni, geometrycznych łukach i niesamowitym widoku z minaretu.

Meczet Ibn Tulun w Kairze

10. Bab Zuweila

To jedna z najciekawszych atracji islamskiej części Kairu. Bab Zuweila to brama z dwoma minaretami. Stanowi ostatnią zachowaną południową bramę starej części miasta. Oprócz obserwacji ogromu bramy na zewnątrz, możesz także wejść na sam szczyt tej XI-wiecznej konstrukcji. Tuż obok, znajduje się mnóstwo rzemieślniczych straganów.

Bab Zuweila

Podsumowanie

Kair to miasto, które ma do zaoferowania tak wiele ciekawych miejsc, że potrzeba nam mnóstwo czasu, aby wszystko zwiedzić. Pamiętajmy także, że stolica Egiptu to także miejsce, z którego ruszają wycieczki w różne części kraju, np. Hurghada, Dolina Królów w Luksorze, a także Asuan czy Abu Simbel, gdzie zobaczymy atrakcje Górnego Egiptu. Jesteśmy przekonani, że warto zobaczyć wszystkie z nich.

Mamy jednak nadzieję, że przedstawione przez nas powyżej, najważniejsze atrakcje miasta, ułatwią stworzenie planu wycieczki. Po więcej, zapraszamy do naszego przewodnika po najlepszy miejscach w Kairze. Opisaliśmy w nim najlepsze atrakcje Kairu wraz z poradami na temat poruszania się, praktyczne informacje o kraju czy słowniczek polsko-egipski.

Shopping Cart