Egipt stanowi kolebkę historii. To tutaj odnaleziono pierwsze obrazkowe zapisy wydarzeń i ludzi. Hieroglify, czyli system staroegipskiego pisma, sięga 3200 r. p.n.e. Imponujące, prawda? Jeśli budzi to Twoją ciekawość, możesz odkryć dużo więcej z przeszłości Egiptu. Wystarczy, że wybierzesz się w rejs po jednej z najsłynniejszych rzek świata, aby odkryć wyjątkową historię tego kraju.
Rejs po Nilu odbywa się zazwyczaj z Luksoru do Asuanu i z powrotem. Ten rodzaj turystyki, przyciąga rocznie miliony turystów z różnych krajów. Dlaczego rejsy cieszą się taką popularnością? Umożliwiają one odwiedzenie turystycznych miejsc jednocześnie ciesząc się tutejszą naturą. Malownicze krajobrazy, świeże powietrze, pustynia widoczna z oddali, wszystko to tworzy niesamowitą mieszankę.
Ile trwa rejs po Nilu?
Takie wycieczki trwają zwykle trzy, cztery lub siedem nocy. W czasie krótszych rejsów, które odbywają się na trasie Luksor-Asuan, odwiedzisz najważniejsze starożytne miejsca. Dłuższe rejsy odbywają się ze stolicy Egiptu, Kairu. Rejsy płyną zarówno w dół jak i w górę rzeki.
Rejs po Nilu biegnie przez główne miasta i atrakcje archeologiczne Egiptu. Po drodze możecie odwiedzić starożytne świątynie. W Asuanie będą to: Edfu, Kom Ombo czy File, a w Luksorze: świątynia Hatszepsut, Dolina Królów, świątynia w Karnaku czy świątynia w Luksorze. Opcjonalnie możecie dokupić wycieczki fakultatywne takie jak wizyta w świątyni Abu Simbel czy wiosce Nubijskiej.
Gdzie zarezerwować wycieczkę?
Możecie to zrobić poprzez popularne strony typu Get Your Guide czy Viator. Jeśli planujemy pobyt w Kairze, warto kupić wycieczkę na miejscu. W pobliżu placu Tahrir istnieje mnóstwo biur podróży, które mogą nam zaoferować konkurencyjne ceny rejsu po Nilu. Możemy zakupić tam wycieczki po najsłynniejszych miejscach w Egipcie.
Jak wybrać statek?
Podejdź do tego jak do rezerwacji hotelu. Podobnie jak w przypadku noclegów na lądzie, wybór statków jest ogromny. Łodzie różnią się miedzy sobą ceną i zakresem wyposażenia czy wyżywienia. Najlepiej wybrać te ze średniej półki. Kabiny na dolnym pokładzie są zazwyczaj najtańsze, ale nie oferują takich widoków jak te na górnym pokładzie.
Jeden statek jest w stanie pomieścić od 50 do 100 pasażerów. Pamiętaj, że łączy się to z tym, iż atrakcje turystyczne będziesz zwiedzać w dużych grupach.
Wycieczka obejmuje zazwyczaj wszystkie posiłki oraz zwiedzanie zabytków. Warto jednak upewnić się co do tego kupując pakiet.
Kiedy najlepiej wybrać się w rejs po Nilu?
Rejsy po Nilu odbywają się przez cały rok. Jednak najlepszym czasem, aby wybrać się na jeden z nich to czas od końca października do kwietnia. Pamiętajmy, że bardziej zatłoczone mogą być terminy około Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Ma to też ogromny wpływ na cenę rejsu.
Ile kosztuje rejs po Nilu?
Ceny rejsów różnią się między sobą w zależności od terminu podróży, wyposażenia statku, rodzaju pokoju czy wyżywienia. Standardowa oferta jaką ptrzymaliśmy w jednym z biur przy placu Tahrir z Luksoru do Aswanu to 350$ za osobę. W cenie mamy zagwarantowane:
– miejsce w pokoju,
– wyżywienie (śniadanie, lunch, kolacja),
– przewodnika,
– bilety wstępu do wszystkich świątyni,
– transfery naziemne pomiędzy atrakcjami.
Podana cena obowiązuje w miesiącach letnich, gdzie popyt na rejsy po Nilu jest nieco mniejszy. W miesiącach ziemowych cenach będzie wyższa. Niezależnie od tego, co wybierzesz, rejs będzie pełen atrakcji i niezapominanych widoków.
Czy rejs po Nilu jest bezpieczny?
Rejs po Nilu jest bardzo bezpieczny. Władze egipskie zadbały o bezpieczeństwo wszystkich turystycznych miejsc, wiedząc jak ważna dla kraju jest turystyka.
Historia rejsów
Początki turystycznych rejsów po Nilu sięgają przełomu XIX i XX w. kiedy coraz więcej Europejczyków odwiedzało Egipt. W 1870 r. firma Thomas Cook Ltd wprowadziła na Nil szybkie łodzie, dzięki którym rejs z Asuanu to Luksoru zajmował tydzień. Rozpoczęły się regularne wycieczki wzdłuż Nilu przynosząc coraz więcej klientów.
Do zwiększenia popularności rejsów przyczyniła się także Agatha Christie, która wraz z mężem archeologiem, w 1933 r. płynęła po Nilu parowcem Sudan. Statek ten jest w użyciu aż do dziś!
Atrakcje
Rejs po Nilu może być jednym z najlepszych sposobów na odkrycie tradycyjnego Egiptu i głębsze poznanie jego historii.
Asuan
Nil w Asuanie jest majestatyczny, spokojny i z piękną linią brzegową. To świetne miejsce, aby rozpocząć swój rejs po Nilu.
Asuan, dzięki swojemu strategicznemu położeniu, przez lata pełnił funkcję miasta, dzięki któremu kontrolowane były granice kraju. W rezultacie znajdują się tu pomniki poświęcone faraonom, Grekom, Rzymianom, chrześcijańskim Koptom czy muzułmanom.
Jedną z największych atrakcji jest świątynia File. Kiedy Grecy byli u władzy, Ptolemeusz II rozpoczął budowę kompleksu, którą ukończyli Rzymianie. Główna świątynia poświęcona jest Izydzie, bogini płodności i matce Horusa. Izyda często przedstawiana była jako krowa lub kobieta z krowimi uszami. Jest to jedna z najdłużej czczonych świątyń starożytnego świata. Nocą możecie tu zobaczyć widowisko dźwiękowo-świetlne.
Po wybudowanie Wielkiej Tamy Asuańskiej w latach 60. XX w., woda w Nilu zaczęła zwiększać swój poziom. Świątyni File groziło zalanie. Jednak dzięki działaniom UNESCO i egipskiemu rządowi, udało się w ciągu 10 lat przenieść kompleks na wyspę Agilkia i tym samym uratować go od zalania.
Asuan przez wieki słynął także z granitu. Używano go do budowy kompleksów religijnych, piramid czy obelisków.
Kom Ombo
Następnym celem rejsu jest Kom Ombo, znajdujące się 48 km na północ od Asuanu. Główną atrakcją jest tutaj grecko-rzymska świątynia. Jej budowę rozpoczął w II w. p.n.e. Ptolemeusz VII, a dokończyli jego następcy.
Świątynia Kom Ombo składa się z dwóch budynków, z których każdy ma własne wejście, kolumnady czy sanktuarium. W południowej części czczony był Sobek, bóstwo na kształt krokodyla. W północnej zaś czczono Horusa, boga przedstawianego pod postacią Sokoła. Nieopodal świątyni, na terenie kompleksu znajduje się Muzeum Krokodyli, gdzie zobaczycie te zmumifikowane gady. Warto wybrać się tam na szybką wycieczkę.
Edfu
Dalej przemieszczamy się w kierunku Edfu, aby odwiedzić świątynię Horusa. Jest to prawdopodobnie najlepiej zachowana starożytna świątynia Egiptu.
Horus, bóg przedstawiany jako sokół, miał w Edfu swój ośrodek kultu. Ptolemeusz III rozpoczął budowę jego świątyni, a jego następcy kontynuowali to dzieło.
Luksor
Kolejnym przystankiem wycieczki jest Luksor, jedna z głównych atrakcji rejsu po Nilu. Różnorodność i piękno tutejszych zabytków nie mają sobie równych. Miasto, znane było Grekom jako Teby, stało się w 2040 r. p.n.e. stolicą Egiptu. Przetrwało najazd asyryjski w VII w. p.n.e., ale zostało zniszczone przez rzymian w I w. p.n.e.
Jednym z najsłynniejszych zabytków w Egipcie jest Dolina Królów. Chowano tu faraonów i wyższych urzędników. Władca zazwyczaj wznosił swój grobowiec jeszcze za życia. Choć grobowców jest tu wiele (do tej pory odkryto 63!) i nie da się zwiedzić wszystkich, to spokojnie wizyty w trzech lub czterech grobowcach powinny wystarczyć. Za najlepsze uważane są grobowce Ramzesa I, Ramzesa IV i Totmesa III. Najbardziej znanym odkrytym tu grobowcem jest Grobowiec Tutenchamona.
Inną atrakcją jest świątynia królowej Hatszepsut. Znajduje się ona po drugiej stronie Doliny Królów. Już z daleka robi oszałamiające wrażenie. Ciekawostką jest fakt, iż świątynię odrestaurowała polska misja archeologiczna.
Jedną z najważniejszych atrakcji Luksoru jest świątynia w Karnaku, poświęcona Amonowi. Była to jedna z najważniejszych świątyń w Egipcie w okresie Nowego Państwa. Sala hipostylowa, świątynia Ramzesa III, pomnik Ramzesa II czy święte jezioro to tylko niektóre z niezwykłych budynków kompleksu.
Podsumowanie
Rejs po Nilu to z pewnością jeden z najlepszych sposobów na poznanie starożytnego dorobku Egiptu. To także okazja, aby nacieszyć się pięknem i spokojem Nilu czy zobaczyć zwykłe życie mieszkańców nadrzecznych wiosek. Bez wątpienia rejs po Nilu to jedna z najlepszych rzeczy do zrobienia w czasie podróży po Egipcie.