Rafa Koralowa Marsa Alam

Marsa Alam Last Minute! Czy da się na własną rękę?

Marsa Alam to jedna z najbardziej popularnych destynacji na wakacje last minute wśród Polaków. Bezpośredni lot na trasie Katowice-Marsa Alam zajmuje nieco ponad 4 godziny. Oferta hotelowa Marsa Alam zadowoli nawet najbardziej wymagających. Resort lub hotel przy plaży? W resorcie czy hotelu – basen, spa a może aquapark? Urlop pod palmami? Wszystko to znajdziemy w Marsa Alam. W cenie wakacji all inclusive oczywiście znajdzie się wyżywienie.

Katowice to jednak nie jedyne miejsce z którego dostaniemy się do Marsa Alam. Z oferty hoteli w Marsa Alam możemy skorzystać również bez pośrednictwa biur podróży. Oprócz samych hoteli w regionie Marsa Alam i okolicach znajdziemy miejsca turystyczne w ilości, która nie pozwoli nam się nudzić.

Marsa Alam – krótka historia

Region Morza Czerwonego, gdzie położone jest Marsa Alam, podobnie jak cały Egipt, skrywa wiele ciekawostek historycznych. Nazwa Marsa Alam związana jest z położeniem oraz pierwotnym przeznaczeniem tej miejscowości. Marsa po arabsku znaczy port, a alam znaczy góra.

Historia Marsa Alam sięga czasów faraońskich, kiedy to miejsce zasłynęło jako lokalizacja kopalni szmaragdów i złota. Kopalnie szmaragdów w okolicznych górach były jednymi z pierwszych na świecie.

Region Marsa Alam, jako port, znajdował się na szlaku handlowym między Tebami, dawną stolicą Egiptu (okolice dzisiejszego Luksoru), a Azją – Arabią, Indiami i Chinami.

Wydobycie szmaragdów w regionie Marsa Alam trwało do XIV w., kiedy to import szmaragdów z Indii okazał się tańszy. Od tego czasu aż do niedawna znaczenie tego regionu znacząco zmalało i stał się on peryferyjną wioską.

Marsa Alam – kurort nad kurortami

W połowie lat 90. miejsca takie jak Hurghada czy Sharm El Sheikh miały już ugruntowaną pozycję i były dowodem ogromnego potencjału turystycznego Morza Czerwonego. Władze egipskie podjęły wtedy decyzję o przeznaczeniu regionu Marsa Alam pod inwestycje.

Kuwejcka rodzina Al Kharafi stała się głównym inwestorem w Marsa Alam. W niedługim czasie powstały nie tylko hotele, ale również kompletna infrastruktura mająca zapewnić najlepszy wypoczynek nad Morzem Czerwonym.

Marsa Alam piaszczyste plaże

Prawdziwym punktem przełomowym było otwarcie lotniska Marsa Alam w 2003 roku. Co ciekawe jest to jedyne egipskie lotnisko w rękach prywatnych – jego właścicielem i zarządcą jest właśnie kuwejcka rodzina Al Kharafi.

W 2007 roku ukończono prowadzącą przez góry drogę do położonego nad Nilem miasta Edfu. Znacznie skróciło to drogę do najsłynniejszych zabytków świątynnych Starożytnego Egiptu.

Dziś Marsa Alam na stałe zamieszkuje nieco ponad 10 tys. mieszkańców. Pochodzą oni głównie z plemienia Ababda. Mówią po arabsku i wyznają islam. Zajmują się połowem ryb, hodowlą zwierząt, górnictwem i oczywiście turystyką.

Sektor turystyczny rozwija się w Marsa Alam najszybciej, ale mimo dobrze już rozwiniętej bazy turystycznej, wciąż jest to miejsce bardziej kameralne niż Hurghada czy Sharm El Sheikh.

Marsa Alam – położenie

Marsa Alam położone jest w południowo-wschodniej części Egiptu nad brzegiem Morza Czerwonego. Do obszaru Marsa Alam zaliczane są jeszcze pomniejsze miejscowości okoliczne: Barnis, Abu Ghusun, Port Ghalib i El Quseir, jak również park narodowy Wadi El Gamal.

Na północ i wschód od Marsa Alam rozciąga się Morze Czerwone. Pod jego powierzchnią kwitnie fascynujące morskie życie, w tym najpiękniejsza rafa koralowa na świecie, ale również niezwykłe gatunki ryb czy żółwi.

Marsa Alam rafa koralowa

Na powierzchni morza są też rajskie wyspy z niemalże białego piasku, otoczonego wodą o lazurowej barwie. Dzięki tym widokom to miejsce zyskało miano „Egipskie Malediwy”.

Na południe i zachód od Marsa Alam rozciąga się górzysta Pustynia Wschodnia poprzecinana dolinami zwanymi po arabsku wadi. Za wzgórzami znajduje się Dolina Nilu.

Gdzie warto pojechać z Marsa Alam?

Z Marsa Alam do najbliższej miejscowości nad Nilem, czyli Edfu, dojedziemy w nieco ponad 3 godziny. Ta miejscowość jest położona idealnie pośrodku między Asuanem i Luksorem, czyli dwiema najatrakcyjniejszymi turystycznie miejscowościami Górnego Egiptu.

Podróżując brzegiem Morza Czerwonego na południe trafimy do Wadi El Gamal. To rozległy obszar parku narodowego będącego prawdziwym cudem natury. Można tu zobaczyć m.in. liczne gatunki ptaków czy dziko żyjące wielbłądy.

Natomiast na północ od Marsa Alam położone są kolejne miejscowości wypoczynkowe: Port Ghalib, El Quseir, Safaga, czy wreszcie największe egipskie miasto nad Morzem Czerwonym, czyli Hurghada.

Marsa Alam – kiedy jechać?

Planując urlop w Marsa Alam na pewno nie musimy martwić się o pogodę. Cały rok świeci tu słońce, a opady praktycznie nie występują. Pozostaje tylko pytanie o preferowaną przez nas temperaturę.

Od maja do września jest dosyć gorąco. W ciągu dnia temperatura nie spada poniżej 30 stopni. W nocy schłodzimy się tylko nieznacznie, bo temperatura utrzymuje się powyżej 25 stopni.

Z kolei od grudnia do marca temperatura wynosi między 20 a 25 stopni w ciągu dnia. W tym samym okresie w nocy potrafi być już chłodno. Oczywiście jak na warunki egipskie, bo temperatura i tak nie spadnie poniżej 15 stopni.

Marsa Alam zachód słońca

Miesiące przejściowe i optymalne temperaturowo to kwiecień, październik i listopad. Wtedy temperatura w ciągu dnia nieznacznie przekracza 25 stopni, a w nocy jest nieco ponad 20 stopni.

Ważną kwestią jest jeszcze temperatura wody w morzu. Morze Czerwone, nad którym położone jest Marsa Alam, jest ciepłe przez cały rok. Zimą temperatura waha się od 20 do 25 stopni, a latem oscyluje nawet wokół 30 stopni.

Marsa Alam – jak się dostać?

Do Marsa Alam z Polski, poza lotami czarterowymi Enter Air z Katowic w ramach wakacji all inclusive, nie dolecimy bezpośrednio.

Z Europy do Marsa Alam bezpośrednio dolecimy najłatwiej budżetowymi liniami easyJet z Berlina lub Mediolanu albo Smartwings z Pragi.

Będąc już w samym Egipcie, istnieje możliwość łatwego dostania się do Marsa Alam z Kairu. Zarówno samolotem, jak i drogą lądową. Codziennie z Kairu do Marsa Alam kursują nocne autobusy Go Bus z biletami w przystępnej cenie. Oferta przewoźnika dostępna jest na jego stronie.

Marsa Alam – co warto zobaczyć?

Wadi El Gamal

Wadi El Gamal, czyli po arabsku „dolina wielbłądów”. To park narodowy o powierzchni ponad 7,5 tys. kilometrów kwadratowych obejmujący obszar przybrzeżny na południe od Marsa Alam. W jego skład wchodzą ląd, morze i wyspy. To miejsce zwane jest „egipskimi malediwami”. Nie bez powodu. Podobieństwo do rajskiego miejsca jest uderzające.

Park skrywa pod wodą blisko 500 gatunków koralowca, ponad 1000 gatunków ryb, żółwie morskie, diugonie i delfiny. Natomiast na lądzie zobaczymy tu, oprócz dziko żyjących wielbłądów, gazele czy koziorożce nubijskie. To również jedyne miejsce nad Morzem Czerwonym, gdzie rosną lasy namorzynowe.

W górach parku znaleziono przykłady prehistorycznej sztuki naskalnej, jak również znajdujące się w Mons Smaragdus pozostałości starożytnych kopalni szmaragdów.

El Quseir – spokojne historyczne miasteczko

Prawdopodobnie najstarszy port nad Morzem Czerwonym. Ludzie żyją tu nieprzerwanie od ponad 5 tys. lat. Dziś to spokojne (jak na Egipt) miasteczko o populacji ok. 50 tys. mieszkańców położone nieco ponad 100 km na północ od Marsa Alam.

Zobaczymy tu dawny osmański fort z XVI w. oraz tradycyjne arabskie bazary, które dają możliwość spróbowania swoich sił w targowaniu się z lokalnymi sprzedawcami.

Port Ghalib – luksusowy kurort

Najbardziej luksusowa dzielnica Marsa Alam. To sporej wielkości resort wyposażony we własną marinę, plażę, dziesiątki sklepów, kawiarenek i restauracji, a nawet klubów, gdzie prawdziwe życie zaczyna się w nocy.

Edfu

To położona najbliżej Marsa Alam miejscowość nad Nilem. Znajduje się tu świetnie zachowana Świątynia Horusa wybudowana w czasach, gdy Egiptem rządziła grecka dynastia Ptolemeuszy.

Luksor, Karnak, Dolina Królów

Luksor jest jednym z obowiązkowych punktów na liście do odwiedzenia podczas wakacji w Egipcie. Nazywany największym muzeum świata na świeżym powietrzu. To dawna stolica Egiptu.

Znajduje się tu zespół świątyń w Karnaku z niesamowitą salą kolumnową, słynna Dolina Królów – miejsce pochówku faraonów i dostojników Starożytnego Egiptu oraz wyjątkowa Świątynia Hatszepsut.

Asuan, Abu Simbel

Kraina Złota, stolica Nubii i jedno z ważniejszych miast w Egipcie. Na południe od miasta wybudowano słynną Wysoką Tamę. W obrębie miasta na Nilu znajdują się liczne wyspy. Niektóre z nich są miejscem położenia starożytnych świątyń.

Z Asuanu odjeżdżają wycieczki do Abu Simbel – imponujących świątyń Starożytnego Egiptu wykutych w skale.

Kair

Kto nie był choć raz w Kairze, trudno powiedzieć, aby poznał Egipt. Kair to nie tylko Piramidy w Gizie i Sfinks, które są symbolem całego kraju. To ponad 20 mln ludności, 1,5 tysiąca lat historii, niezliczone zabytki, muzea, restauracje i inne atrakcje. Kair to jak kraj sam w sobie! W naszym artykule przeczytasz, co warto zwiedzić w stolicy Egiptu.

Z Marsa Alam do Kairu, ze względu na długi dystans, najlepiej dostać się nocnym autobusem lub polecieć samolotem.

Marsa Alam – aktywny wypoczynek

Podczas wakacji all inclusive mamy tendencję do rozleniwiania się. Aquapark czy basen przy hotelu to często maksimum sportu na jaki się decydujemy. Tymczasem warto wiedzieć, że Marsa Alam to prawdziwy raj dla amatorów aktywnego wypoczynku.

Nurkowanie, snorkeling, żółwie, diugonie, delfiny

Jeśli chodzi o nurkowanie i snorkeling, okolice Marsa Alam należą do najlepszych na świecie. Aby zobaczyć rafę koralową i bujne podwodne życie wystarczy zejść do morskiej wody prosto z plaży. Potrzebny sprzęt w razie czego wypożyczymy na miejscu.

Możliwe jest też skorzystanie z zorganizowanych wycieczek na statku. Wówczas odwiedzimy specjalne miejsca, gdzie szanse na zobaczenie żółwi wodnych, diugoni (krów wodnych) a nawet delfinów są dużo większe.

Sporty wodne – kitesurfing, windsurfing

Amatorzy surfowania na desce w różnych formach z pewnością docenią warunki pogodowe oraz oferty lokalnych centrów kitesurfingu czy windsurfingu. Dość wspomnieć, że korzystne warunki dla surferów panują tu średnio przez 3/4 roku.

Safari, quady, wielbłądy, wioski beduińskie

Aby spróbować czegoś innego i specyficznego dla regionu pustynnego, jakim jest przecież Marsa Alam, można spróbować wycieczek safari. Na pustynię możemy wybrać się np. na quadzie lub bardziej tradycyjnie na wielbłądzie. W ramach wycieczki zobaczymy wioskę beduińską i dowiemy się nieco o lokalnej kulturze. Spróbujemy też tradycyjnego lokalnego jedzenia i napijemy się beduińskiej herbaty.

Podsumowanie

Marsa Alam to niewątpliwie jeden z najlepszych wakacyjnych kierunków. Nie zabraknie nam tu słońca, pięknych widoków i atrakcji. Jak widać, wyjazdy last minute nie są jednymy sposobem na spędzenie fajnych wakacji w popularnym kurorcie. Czekamy na Wasze opowieści z Marsa Alam!

Shopping Cart