Jak tanio latać do Egiptu?

Na wycieczkę do Egiptu z biurem podróży możemy polecieć nawet za mniej niż 1500 zł. W cenie, oprócz biletów lotniczych, mamy 7-dniowy pobyt w hotelu z wyżywieniem. Przy tak atrakcyjnej cenowo ofercie trudno będzie zaplanować tańsze wakacje w Egipcie. Choć jest to możliwe.

Głównym celem wyjazdu do Egiptu na własną rękę nie jest jednak drastyczne cięcie kosztów, ale przede wszystkim większa elastyczność, kontrola i wolność. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy sami dokładnie zaplanować, dokąd i jak pojedziemy, gdzie i na jak długo się zatrzymamy i co będziemy robić. Będziemy również mieli możliwość zobaczenia tego słynnego „prawdziwego” Egiptu, choć ten turystyczny też jest prawdziwy tylko po prostu inny 😉

Jeśli chcemy zwiedzić w Egipcie więcej niż jedno miasto czy region (Zobacz, co zwiedzić w Egipcie!), dobrym pomysłem może być przylot na jedno lotnisko a wylot z innego. Może to być zarówno tańsze, jak i wygodniejsze rozwiązanie. Samo przemieszczanie się po Egipcie między miejscowościami np. autobusem, pociągiem czy samolotem to nic trudnego, ale to już temat na inny artykuł.

Wracając do tematu tanich lotów do Egiptu, w ciągu ostatnich dwóch lat odbyliśmy w sumie blisko 20 podróży do Egiptu zarówno w celach prywatnych jak i służbowych. Skorzystaliśmy z usług 9 różnych linii lotniczych i lądowaliśmy na 5 różnych lotniskach w Egipcie. Wielokrotnie byliśmy w stanie zapłacić około 1000 zł za bilety w obie strony, a nigdy nie kupowaliśmy ich z dużym wyprzedzeniem.

Poniżej dzielimy się naszym doświadczeniem i podajemy garść informacji, które pomogły nam kupować tanie bilety do Egiptu. Opisujemy też sposoby, z jakich korzystamy, aby wyszukiwać tanie loty do Egiptu oraz jakich błędów unikać (niestety sami je popełnialiśmy), aby ustrzec się dodatkowych kosztów, zmarnowanego czasu czy niepotrzebnego stresu.

Jakie są lotniska w Egipcie?

W internecie możemy znaleźć informacje o nawet ponad 30 egipskich lotniskach! Wiele z nich jednak nie funkcjonuje, a ponadto tylko część jest cywilna i międzynarodowa. Aby wyszukiwać tanie loty do Egiptu, musimy znać tylko 6 z nich. Są to lotniska w: Marsa Alam (RMF), Hurghadzie (HRG), Sharm El Sheikh (SSH), Aleksandrii (HBE) oraz dwa lotniska w Kairze – Cairo (CAI) i Sphinx (SPX).

Loty czarterowe – co to takiego?

Lecąc na wycieczkę z biurem podróży, skorzystamy z lotu czarterowego, czyli zamówionego specjalnie na konkretny termin przez biuro podróży, które w tym danym terminie organizuje wyjazd i sprzedaje pakiety przelot + hotel.

W niektórych biurach możliwe jest jednak wykupienie samych przelotów, a nawet przelotu tylko w jedną stronę. Można w ten sposób trafić na prawdziwe okazje. Komfort lotu czarterowego jest podobny do tego w tanich liniach lotniczych. Jednak w cenie biletu oprócz małego bagażu kabinowego mamy zazwyczaj również duży rejestrowany. To niezłe udogodnienie, prawda?

Powrót lotem czarterowym z Egiptu – nie popełnij tego błędu!

Przy lotach powrotnych do Polski musimy zwrócić uwagę na egipskie przepisy lotnicze. Mówią one, że wylot z Egiptu lotem czarterowym jest możliwy tylko, gdy następuje w ciągu 30 dni tą samą linią lotniczą i na tej samej trasie, którą do Egiptu przylecieliśmy.

Przykładowo jeśli chcemy wylecieć z Egiptu lotem czarterowym linii Enter Air z Sharm El Sheikh do Warszawy, będzie to możliwe tylko, jeśli w ciągu ostatnich 30 dni przylecieliśmy z Warszawy do Sharm El Sheikh lotem czarterowym linii Enter Air. W przeciwnym wypadku nie zostaniemy odprawieni, a co za tym idzie, nie polecimy, a pieniądze wydane na rezerwację przepadną bezpowrotnie.

PRZYLOTWYLOT
Lot czarterowyLot czarterowy (przy pobycie max 30 dni)
Lot czarterowyLot rejsowy (przy pobycie powyżej 30 dni)
Lot rejsowyLot rejsowy

Natomiast przylatując do Egiptu lotem czarterowym, wcale nie mamy obowiązku wylotu w ten sam sposób. Możemy wówczas wylecieć do Polski lotem regularnym z dowolnego lotniska w dowolnym terminie. Chociaż wciąż obowiązują nas obostrzenia wizowe (Przeczytaj nasz artykuł „Wiza do Egiptu -wszystko, co musisz wiedzieć”).

Pamiętajmy również, że wykupując przelot czarterowy w biurze podróży, nie otrzymujemy biletu, a jedynie potwierdzenie rezerwacji. Oznacza to, że przed lotem konieczna będzie odprawa na lotnisku przy okienku, więc trzeba być tam odpowiednio wcześnie.

Loty czarterowe z Polski do Egiptu odbywają się głównie na trasach:

Gdańsk-Hurghada
Katowice-Hurghada
Poznań-Hurghada
Warszawa-Hurghada
Wrocław-Hurghada

Gdańsk-Marsa Alam
Katowice-Marsa Alam
Poznań-Marsa Alam
Warszawa-Marsa Alam
Wrocław-Marsa Alam

Katowice-Sharm El Sheikh
Warszawa-Sharm El Sheikh

Rezerwacji możemy dokonać m.in. w następujących biurach podróży:
– Exim Tours (https://eximtours.pl/bilety-lotnicze)
– ITAKA (https://flights.itaka.pl/)
– Rainbow (https://biletyczarterowe.r.pl/) – oferuje bilety w jedną stronę!
– TUI (https://tui.pl/tanie-bilety-lotnicze)

Regularne, bezpośrednie loty z Polski do Egiptu

Jeśli chodzi o regularne, bezpośrednie loty z Polski do Egiptu, nie mamy dużego wyboru. Jedyne takie połączenie oferują Polskie Linie Lotnicze LOT na trasie Warszawa-Kair. Kupując bilety z 2-miesięcznym wyprzedzeniem poza sezonem letnim, możemy zapłacić za lot w dwie strony nawet poniżej 1200 zł a w jedną stronę nieco ponad 1000 zł. Przy wyszukiwaniu tanich połączeń na tej trasie najlepiej będzie skorzystać z tego linku: https://www.lot.com/pl/pl/odkrywaj/promocje-i-oferty/wyszukiwarka-tanich-lotow.

Najtańsze loty do Egiptu z przesiadką – korzystaj z wyszukiwarek!

Jeśli chcemy znaleźć prawdziwe okazje i wydać przy tym jak najmniej, musimy nastawić się na przesiadki. Przy takim rozwiązaniu, według naszych poszukiwań, najtaniej do Egiptu i z powrotem z Polski, możemy polecieć za nawet mniej niż 800 zł. Trzeba się przy tym dosyć intensywnie naszukać. Na szczęście mamy przy tym parę wskazówek!

Przede wszystkim używaj wyszukiwarek! My najczęściej korzystamy z Google Flights, zdarzało nam się korzystać ze Skyscanner, a funkcjonuje jeszcze wiele innych. Kluczem do znalezienia najtańszych połączeń jest znajomość tras. Zazwyczaj najbardziej korzystne ceny jesteśmy w stanie znaleźć, szukając pomiędzy następującymi lokalizacjami:

Aleksandria-Mediolan (linie Wizz Air)
Aleksandria-Rzym (linie Wizz Air)

Hurghada-Berlin (linie EasyJet)
Hurghada-Budapeszt (linie Wizz Air)
Hurghada-Londyn (linie EasyJet i Wizz Air)
Hurghada-Mediolan (linie EasyJet)
Hurghada-Rzym (linie Wizz Air)

Kair (Sphinx)-Mediolan (linie Wizz Air)
Kair (Sphinx)-Rzym (linie Wizz Air)

Marsa Alam-Berlin (linie EasyJet)
Marsa Alam-Mediolan (linie EasyJet i Wizz Air)

Sharm El Sheikh-Berlin (linie EasyJet)
Sharm El Sheikh-Budapeszt (linie Wizz Air
Sharm El Sheikh-Londyn (linie EasyJet i Wizz Air
Sharm El Sheikh-Mediolan (linie EasyJet i Wizz Air)
Sharm El Sheikh-Rzym (linie Wizz Air
Sharm El Sheikh-Wiedeń (linie Wizz Air)

Zwróćmy uwagę, że tanie linie w cenie podstawowego biletu oferują zazwyczaj tylko jeden mały bagaż, więc jeśli chcemy podróżować z większym bagażem, cena przelotu może drastycznie wzrosnąć.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest organizacja przesiadki. W zależności od tego jak dolecimy do wskazanych europejskich lokalizacji, może się okazać, że nasz lot przesiadkowy, chociaż odbywa się z tego samego miasta to już z innego lotniska. Może to dotyczyć lokalizacji tj. Londyn, Mediolan i Rzym. Będziemy musieli wówczas nie tylko zaplanować więcej czasu między lotami, ale również zapłacić dodatkowo za transport między lotniskami.

Oprócz powyższych, już nie tak korzystne, ale wciąż atrakcyjne cenowo i korzystne połączenia lotnicze możemy znaleźć na trasach:

  • Hurghada-Praga (linie Smartwings)
  • Kair-Ateny (linie Aegean)
    Kair-Paryż (linie Vueling)
  • Marsa-Alam-Praga (linie Smartwings)
  • Praga-Hurghada (linie Smartwings)
  • Praga-Marsa Alam (linie Smartwings)

Podsumowanie

Pakiety all inclusive do Egiptu są atrakcyjne cenowo, ale lecąc do Egiptu samodzielnie możemy zaoszczędzić nawet ponad 500 zł na osobę. Ponadto, wyjazd organizowany na własną rękę daje nam więcej elastyczności i wolności w planowaniu. Jeśli chcemy zwiedzić więcej niż jedno miasto czy region, warto zarezerwować przylot do innej lokalizacji i wylot z innej.

Podróżując między Egiptem a Polską możemy korzystać z lotów czarterowych oraz regularnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na egipskie przepisy lotnicze, które pozwalają na opuszczenie kraju lotem czarterowym tylko jeśli w ciągu ostatnich 30 dni przylecieliśmy lotem czarterowym tej samej linii na tej samej trasie. Jeśli chodzi o połączenia rejsowe (inaczej regularne) bezpośrednio między Egiptem a Polską operują tylko Polskie Linie Lotnicze LOT na trasie Kair-Warszawa. Najtańsze loty do Egiptu możemy znaleźć lecąc z przesiadką. Takie połączenia oferują głównie linie EasyJet i Wizz Air. Planując lot z tymi liniami pamiętajmy o ograniczeniach bagażowych. Zwróćmy uwagę na przesiadki w Londynie, Mediolanie i Rzymie, gdzie przylot i wylot może odbywać się z innych lotnisk.

To już wszystko! Z tymi wskazówkami możemy znaleźć najtańsze loty z Polski do Egiptu!

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami, a postaramy się pomóc!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart